Dotacje unijne - czy to się opłaca?

Dotacje unijne - czy to się opłaca?

Każdy chyba wie, że odkąd jako kraj należy do krajów Unii Europejskiej, Polsce udało się pobrać wiele środków na rozwój biznesów i gospodarki. Okazuje się jednak, że wiedza Polaków na ten temat nie jest zbyt rozbudowana i nie bardzo wiedzą oni, jak tak naprawdę pozyskuje się dotacje unijne http://pozyskajfinansowanie.pl/2019/05/02/dotacje-unijne-pozyskaj-dofinansowanie/. Co więcej, wielu z nas ma w ogóle wątpliwości, czy dotacje unijne rzeczywiście mogą wspierać polską gospodarkę… choć robią to od lat! Przedstawiamy najważniejsze informacje, które każdy powinien znać. Dlaczego dotacje unijne realnie wspierają polskie biznesy?


Generalnie dobrze jest wiedzieć, że często tylko dotacje unijne mogą sprawić, że ktoś ruszy z własnym przedsiębiorstwem. Dlaczego? Bo choć z pewnością nie sfinansują go w całości, to dotacje unijne mogą zapełnić finansową lukę, która jest niezbędna przy starcie firmy. Dlaczego dotacje unijne są lepsze niż kredyt? Chociażby z tego faktu, że możesz pozyskać je bez odpowiedniej historii kredytowej i zabezpieczeń.


Jakie zalety mają dotacje unijne?

Bardzo ważne jest to, że dotacje unijne można wziąć na biznes z naprawdę różnych kategorii. Zauważ, że w wielu regionach naszego kraju za pieniądze z dofinansowań tego rodzaju zostały stworzone liczne miejsca rozrywki, centra badawczo-rozwoje, ale ruszyły również międzynarodowe targi i wydarzenia oraz miały miejsce liczne szkolenia, których celem było przede wszystkim podniesienie kompetencji polskich pracowników. Sam zatem musisz przyznać, że dotacje unijne otwierają bramy dla wielu gałęzi naszej gospodarki. Jeśli twój pomysł na biznes wpisuje się w któryś z projektów - ruch jest po twojej stronie.


Prawda jest taka, że nawet jeśli masz kompetencje i świetny plan, to bez żadnego zaplecza finansowego nie dasz rady otworzyć biznesu, który będzie spełniał zarówno twoje, jak i twoich przyszłych klientów oczekiwania. Zwłaszcza, jeśli wymaga on odpowiedniego zaplecza technicznego lub wykształconych ludzi do pracy. Dlatego właśnie zastrzyk gotówki, jaki dają dotacje unijne, często jest po prosty niezbędny. Powstały one jednak nie tylko dla tych, którzy dopiero startują. Dotacje unijne to często również szansa dla tych, którzy planują wprowadzenie na rynek czegoś nowego, innowacyjnego i dopasowanego do jego potrzeb. Dotacje unijne zatem finalnie sprawiają, że stajesz się bardziej konkurencyjny jako marka na rynku, bo poszerzasz swoją ofertę, zdobywając tym samym nowych klientów.


Kiedy oceniamy dotacje unijne, nie możemy pominąć faktu, że są stosunkowo proste do otrzymania. Oczywiście, nie każdemu się uda mimo bardzo dobrego projektu i prawidłowo złożonego wniosku, ale szanse dla potencjalnie dobrych projektów są znacznie większe niż w przypadku uzyskania wsparcia komercyjnego. Kredyt bankowy wymaga od ciebie bowiem albo odpowiedniego zabezpieczenia, albo rozbudowanej historii kredytowej - często jest tak, że młode osoby nie mają ani jednego, ani drugiego i wtedy właśnie z pomocą przychodzą dotacje unijne. Jak je uzyskać? Najważniejszy jest projekt, który pomogą ci napisać specjalnie zatrudnieni w tym celu doradcy. Samo złożenie go może natomiast odbyć się z pozycji wygodnego domowego fotela, bo cały proces może odbywać się online.